ARŞİV RAFI NEDİR?Toggle Anasayfa » Teknik Bilgileri » Depo Raf Sistemleri » Çelik Raflar » Arşiv Rafı

Kanun gereğince muhasebe evraklarının on yıl boyunca saklanması gerekmektedir. Bu evrakların saklanabilmesi için en uygun fiyatlı ve kolay kurulumu olan raf sistemi arşiv raf sistemidir.Arşiv rafı  dkp özelliğinde paket veya rulo saçların değişik ebatlarda kesilerek üzerinde delik delme ve büküm işlemlerin yapılmasının ardından oluşan bir raf ’tır. Arşiv  rafın kurulabilmesi için gene arşiv raf gibi işlemlerden geçirilerek oluşturulan çelik raf profili ,cıvata somun ve plastik taban gerekmektedir.

  Arşiv rafı 31 cm derinliğinde’ dir. Sağdan sola genişliği  ise 60 cm,75 cm ve 93 cm dir. Arşiv rafının saç kalınlıkları taşıma kapasitesine göre 0,70 mm den 2 mm e kadar farklı kalınlıklarda üretilebilmektedir.

  Arşiv  rafının  kurulabilmesi için gereken en büyük yardımcısı çelik raf profilidir. Çelik raf profilinin üzerinde birçok delik bulunmaktadır. Bunun sebebi profilin yüksekliği baz alınarak istenilen yükseklikte raf takılabilme özelliği olmasıdır. Arşiv rafı,raf aralıkları 35 cm  ile 40 cm arasında olması gerekmektedir. Sebebi ise  klasör yüksekliğinin 31 cm olmasıdır. Dosyaların  rafın arasına rahat konulup alınabilmesi için gerekli olan yüksekliktir. Ayrıca evraklar dosya ile rafa konulabileceği gibi koli içinede konularak rafa kaldırılabilir. Koli ile rafa konulacaksa raf aralıkları kolinin ebatına göre değiştirilebilir.
  Arşiv rafının yüksekliği  bir metreden başlayıp beş metreye kadar istenilen ölçüde üretilebilir.Beş metrenin de üzerinde üretim yapılabilmekte fakat kullanımı sağlıklı olmayacağından tavsiye edilmemektedir. Arşiv raf yüksekliği  en fazla 2 metre- 2,5 metre ve 3 metre olarak kurulmaktadır.

  Arşiv raf ve çelik raf profili boya işlemine girmeden önce yağ alma ve pasivasyon işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılması üretilmiş olan arşiv raf ve profilinin ömrünü ve dayanıklılığını arttırmaktadır.bu işlemlere girmeden boyanan ürünlerin kısa zamanda boyaları dökülür,paslanır ve çürüyerek kullanılamaz hale gelir. Standart arşiv rafı ve çelik raf profili  boya rengi ral 7046 gri renktir.

  Arşiv raf ünitesi kuruluyken büyük ve cüsseli gözükmesine karşın tamamen demonte olabilme özelliğinede sahiptir.Kurulacağı yere demonte olarak sevk edilir ve yerinde montajı yapılır. Arşiv  rafı ünitesi’nin kurulumu biraz zaman alır M13 cıvata somun kullanılır ve 13 lük cıvata başlı anahtar kullanılarak kurulmaktadır.
   Arşiv raf ünitesi kurulduğu yerden daha sonra sökülüp başka bir yere tekrardan kurulabilme özelliğinede sahiptir.Bu sebepten ötürü arşiv  raf ünitesini alan bir iş yeri taşınması durumunda kullanmış olduğu arşiv rafı ünitesini söküp yeni yerinde tekrardan kullanabilir.

  Arşiv raf  fiyatları ve ölçüleri için sağ altta bulunan canlı destek bölümümüzden veya 0262 722 94 37 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.


ShutDown