Depolama ve Depo Raf Sistemleri Seçimlerinizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Depo Raf Sistemleri Seçimi

Depolama ihtiyaçlarınız için doğru raf sistemini belirleme zamanı geldiğinde, size sunulan çok sayıdaki depolama seçeneği arasından işletmenize en uygununu tespit etmek başta oldukça zahmetli görünebilir.

Yanlış bir depolama sistemi seçmek ise, işletmenizin değişen depolama talepleriyle başa çıkamadığını keşfettiğinizde, depo verimliliğini etkileyebilir ve sizleri yeni bir raf sistemi çözümü arayışına yönlendirebilir.

Oldukça hassas ve uzmanlık gerektiren depolama sistemlerinin doğru tercihi noktasında Rafturk 40 yıla yaklaşan tecrübesi ile sizlere en kaliteli hizmeti sunuyor.

 

Bütçenizi İyi Düşünün

Bir depolama sistemi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan ilki elbette ki bütçenizdir. İlk harcamalarınız üç ana alana yayılmıştır:

  • Depolama Sisteminin Kendi Maliyeti
  • Raf Sistemleri Tasarımı
  • Raf Sistemleri Montajı

İlk aşamada kendi imkanlarınız dahilinde satın alınması mantıklı gibi görünse de düşük fiyatlı raf sistemleri almaya karşın dikkatli olun. Belirli bir miktar tasarruf etmenizi düşündürse de kaliteden asla ödün vermeyin. İhtiyaçlarınız için ideal bir palet raf sistemi belirlerken rekabetçi fiyatlara yakın sistemleri tercih edin. Daha ayrıntılı ve gelişmiş bir depolama sistemine ihtiyaç duyuyorsanız fiyatlar da elbette buna göre değişecektir. Ancak  harcadığınız ekstra maliyet ile sahip olacağınız gelişmiş bir depolama sisteminin size üstün verimlilik sağlayacağını ve depolama alanınızı daha verimli kullanmanıza yarayarak kendi maliyetini hızlıca karşılayacağını unutmayın.

 

Depolama İhtiyaçlarınızı Anlayın

Raf sisteminizi seçerken bazı sistemlerin belirli ürünlerin depolanması için diğerlerine göre daha uygun ve verimli  olduğunu anlamak önemlidir. Örneğin içine girilebilir raf sistemleri (drive-in racking systems) aynı tip çok sayıda paletli ürünün yüksek yoğunlukta depolanması için verimli alan kullanımıyla büyük avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında çok sayıda farklı ürünün küçük ila orta miktarlarda depolanması için diğer palet raf sistemleri tercih edilmelidir.

Yoğunluk ve seçicilik gibi depolama sistemlerinin en çok ihtiyaç duyduğu özellikleri belirlemenizin ardından, bu özellikleri karşılayan bir sistem seçme konusunda yine Rafturk tecrübesinden faydalanabilirsiniz.

 

İleride Doğacak Yeni İhtiyaçlarınız ile Başa Çıkabilen Depolama Sistemleri

Belirli bir zamanın ardından artan talepleriniz ile başa çıkmak için raf sistemlerinin yenilenmesi, depolama sistemlerinizin genişletilmesi gerekebilir. Bazı sistemler diğerlerinden daha kolay genişletilebilir. Bu sebeple işletmeniz tutarlı bir büyüme gerçekleştirdiyse hangi depolama sisteminin ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğini bilmek de önemli bir husustur. Öte yandan, iş talepleriniz büyük ölçüde istikrarlı kalıyorsa maksimum işletme verimliliği sağlayan bir depo raf sistemi tercih edilebilir.

 

Depolama Alanınızı Dikey Yönde Genişleterek Depo Alanınızı En Verimli Hale Getirin

Depolama alanınızı optimize etmek mevcut her metreküpten en iyi şekilde yararlanmak anlamına gelir. Bunu başarmanın en iyi yolu depolama sisteminizi dikey olarak genişletmektir. İşletmenizin tavan yüksekliğine göre projelendirilecek yüksek dikey depolamaya izin veren bir dizi gelişmiş palet raf sistemi mevcuttur. Bu tür sistemler depolama kapasitenizi önemli ölçüde geliştirmenizi sağlayacaktır.

 

Değişen İhtiyaçlarınıza ve Çevreye Uyumluluk

Depolama taleplerinizin bir miktar değiştiğini tespit ettiğinizde palet rafınızın bu değişikliklere kolayca uyum sağlayabilmesi önemlidir. Mevcut raf sisteminizin önemli kısımlarında yapılan  değişiklikler küçük ya da büyük çaplı da olsa bazı depolama rafları diğerlerinden daha kolay ayarlanabilir. Uyarlanabilirlikleriyle bilinen palet raf sistemleri arasında katlı raf sistemleri (mezanin raf sistemi), sırt sırta raf sistemleri, kayar raf sistemleri ve konsol kollu raf sistemleri yer almaktadır.

 

Raf Montajı – Raf Kurulumu

Pek çok depolama sistemi, bu amaca yönelik geliştirilmiş montaj araçlarının kullanılmasını zorunlu kılar. Raf sistemlerinin kurulumunu güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için yüksek düzeyde teknik beceri gerekmektedir. Raf montajı işlemi yoğun iş gücüne ve zamana ihtiyaç duyar. Depolama sistemi kurulumu için her zaman profesyonel, ulusal ve uluslararası yeterlilik sertifikalarına sahip bir firma tercih edilmelidir. Bu noktada da Rafturk depo raf sistemleri montajında uzman kadrosu ile en profesyonel çözümleri sunar.

 

Güç ve Dayanıklılık

Palet rafları, güçlendirilmelerine yardımcı olacak güvenlik bariyerleri ve diğer donanımlara sahip olsalar dahi depo sistemlerinin kazara hasar görmesi kaçınılmazdır; bu nedenle güçlü,  dayanıklı  ve uzun ömürlü bir depo raf sisteminizin olması şarttır. Tüm depolama sistemleri uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış olmalarına rağmen ağır yük raf sistemlerinizin kullanım ömürleri hakkında doğru bilgileri edindiğinizden emin olun.

 

Ulaşılabilirlik

Palet raf sistemi seçiminizi etkileyecek en önemli faktörlerden biri de ilgili sistemin erişilebilirliğidir. Yani depo personelinin sevkiyat ve stok rotasyonu amacıyla depolama sistemine hızlı ve verimli bir şekilde erişebilmesi gerekmektedir. Palet raf sistemleri farklı çeşitleri ile  farklı seviyelerde erişilebilirlik sunar; bu nedenle ulaşılabilirlik gereksinimlerinize uygun bir raf sistemi seçmek önemlidir.